Лікар первинної ланки: крокуючи до майбутнього ФОП

26.10.2018 0

Про бюджетування, “вузькі” місця, свої та чужі помилки

Стаття сімейного лікаря Віолети ЛІйки для журналу “Приватний лікар”.

Приватна медична практика стереотипно вважається сферою для обраних у соціально-грошовому аспекті. Безперечно, приватна медицина — це бізнес, куди потрібні інвестиції, де є ризики, вукі місця, специфічні проблеми, як у кожній справі.

ДВІ МОТИВАЦІЇ ОБРАТИ ПРИВАТНУ МЕДИЦИНУ

Що спонукає лікаря обирати приватну медицину? Насамперед лікар приймає рішення — або не працювати в жахливих умовах, з невихованими пацієнтами та низькою зарплатою, або будувати свій бренд, власний підхід, формувати спільноту «своїх» пацієнтів і заробляти гроші. Перший варіант є мотивацією «від», другий — «до». Обидва працюють, різниця — в особливості мислення. Хтось худне і займається спортом, тому що дивиться на хворих, адинамічних та неструнких людей і не хоче бути таким, а інший — бачить красивих, здорових та струнких і теж прагне до цього.

КЛЮЧОВА ПОРАДА

Якщо рішення «на зміни» прийнято — це уже півсправи. Однак підприємництво потребує інвестицій. А оскільки у лікаря первинної ланки вони зазвичай лімітовані, то підійти до планування треба дуже відповідально.

БІЗНЕС-ЗНАННЯ ПЕРЕД ВІДКРИТТЯМ ВЛАСНОЇ СПРАВИ

Фінансове планування, бюджетування витрат. Необхідне для точного прорахунку операційних витрат на ведення бізнесу, куди входять: оплата орендної ставки, комунальні платежі, податки, заробітні плати співробітникам, розхідні матеріали постійного вжитку. Це мінімальна сума, на яку потрібно «продавати» медичних послуг, щоб бізнес не був збитковим.

Бюджетування прибутку. Це сукупність доходів від усіх джерел. Джерелами доходу в приватній медичній практиці сімейного лікаря можуть бути: приватний прийом (у приміщенні клініки або на виклику); вакцинація; пакети превентивної медицини; індивідуальна робота з пацієнтами, спрямована на профілактику: модифікація способу життя, відмова від шкідливих звичок, формування нових корисних звичок, корекція харчування, система фізичної активності; самостійне проведення навчальних заходів для пацієнтів та колег (якщо є експертність), участь у навчальних заходах (як запрошений спікер з гонораром). Сукупність цих доходів і буде бюджетуванням прибутку.

Різниця між прибутком та операційними витратами. В бюджетування прибутку можна закласти договірні відносини зі страховими компаніями та обслуговування населення за державними гарантіями. І тут може бути «вузьке» місце. Зі мною так і сталося.

ДОСВІД «ВУЗЬКОГО» МІСЦЯ, АБО ЯК Я ПОКЛАЛАСЯ НА УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ З НСЗУ

Ще на етапі планування і складання бізнес-плану було зрозуміло, що, підписавши договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), можна створити для клініки постійний грошовий потік у вигляді щомісячної оплати за декларованих пацієнтів. Тому мною було проведено роботу із залучення потенційних пацієнтів через попередню форму реєстрації на декларації. На даний момент, ще не маючи відкритої медичної студії Dr.Liyka, я маю понад 500 людей, що заповнили попередню форму на підписання декларації. Середня капітаційна ставка, яку оплачує НСЗУ, становить 550 грн за одну людину. Отже, за підрахунками виходить, що, підписавши 500 людей, я щомісяця маю отримувати грошовий потік у розмірі 22916 грн. Цього було б цілком достатньо для покриття операційних витрат моєї медичної студії, а все, що більше від цієї суми, — це чистий прибуток. Це мене мотивувало і переконувало в стійкості бізнес-моделі. Але так не сталося.

ЦЕ МІЙ ФЕЙЛ!

Недостатньо вивчена інформація, і як результат я не можу підписати договір з НСЗУ, хоча медична ліцензія та пакет документів готові. Я дізнаюся, що НСЗУ з приватними закладами і лікарями-ФОП підписує договори так само, як і з комунальними закладами, — тільки під час так званих «хвиль». Найближча «хвиля» має відбутися наприкінці 2018 року. Не робіть так! Ретельно вивчайте повну інформацію разом із ризиками, якщо закладаєте її в бізнес-модель. Тож тепер найближчих три місяці мені потрібно пояснити все пацієнтам, котрі хотіли підписати декларацію, і втримати їх. Посилено працювати як приватний лікар, щоб заробляти кошти і бізнес не був збитковим. Такий стрес-тест змусив мене доопрацювати бізнес-модель і шукати додаткові можливості та джерела прибутку.

НАЙКРАЩЕ ВЧИТИСЯ НА ЧУЖИХ ПОМИЛКАХ

Раджу інвестувати час у детальне вивчення проблематики, спілкування з колегами, які пройшли цей шлях. Мені допомагають знання, які я нині здобуваю в Школі малого і середнього підприємництва. Тренери школи — це фахівці-практики, які дають слухачам реальні інструменти, пропонують успішні та провальні кейси для аналізу, допомагають розібратися в окремо взятих живих випадках.

P.S На завершення скажу, що перепони й складнощі деморалізують і завдають дискомфорту, навіть подеколи примушують сумніватися в правильності обраного шляху. Але легше і прагматичніше сприймаються, якщо ти знаєш про можливість їх виникнення та алгоритм вирішення. Я хочу, щоб лікарі вже скористалися витоптаною мною стежкою до успішного медичного бізнесу, а згодом ми разом збудуємо широку і зрозумілу дорогу для нашого цікавого та водночас складного лікарського маршруту.

Хочу стати
Агентом Здоров`я!
я з вами!
Щоб допомогти проекту фінансово:

Найменування отримувача: ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ “ПЛАТФОРМА ЗДОРОВ`Я”

Номер рахунку: 26007056225147

Код: 41927308

Банк отримувача: СТОЛИЧНА ФIЛIЯ ПАТ КБ"ПРИВАТБАНК" КИЇВ

Код Банку (МФО): 380269

Призначення платежу:Благодійна допомога на здійснення статутної діяльності. Без ПДВ.