Лікар первинки – адвокат пацієнта перед медичною агресією

14.01.2019 0

Самолікування, гіпердіагностика та лікарські помилки спустошують кишені українців, забирають їхнє здоров’я, а іноді, й життя. Лікарі первинної ланки – це сила, що здатна змінити ситуацію, захистивши свого пацієнта від необґрунтованого прийому ліків, надлишкових скринінгів, агресивної терапії. В свою чергу, пацієнт розділяє відповідальність за власне здоров’я з лікарем, якому довіряє, та якого обрав.

За даними дослідження, в 2017 році українці витратили майже 14 млрд. грн. на «фуфломіцини». Це четверта частина грошей, які громадяни витратили на ліки в аптеках (дослідження проводилося у 2018 р. за ініціативи ГО «Центр протидії корупції»). Враховуючи дані МОЗ про те, що майже 70% українців займаються самолікуванням, можна припустити, що у більшості випадків препарати без мають доказової дії, були придбані під впливом реклами.

Однак, на жаль, і доказова медицина не гарантує 100% ефективності та безпеки профілактики та лікування. З одного боку, в Україні закрита статистика медичних помилок. Але поверховий моніторінг ЗМІ свідчить, що лікарські помилки, непотрібні операції та ліки регулярно калічать та забирають життя людей. Додайте до цього побічні дії від препаратів, госпітальні інфекції. За даними ВООЗ, на які посилаються ЗМІ, щодня через лікарську недбалість помирає 6-7 українців, ще 25-30 отримують інвалідність.

Вам також буде цікавоЕмоційне вигорання у медиків. Причини та симптоми

«Уявлення про безпеку профілактики теж може бути примарним, наприклад: #Первинна_профілактика статинами може мати мінімальну індивідуальну користь і лише популяційно статистичну перевагу; а куріння може бути благоприємне при деяких станах (саркоїдоз, хв.Альцхаймера, Паркінсона, виразковий коліт).

#Вторинна_профілактика (скринінг) теж може бути небезпечна. Була (жахлива) пропозиція примусити сімейних лікарів в Україні проводити півсотні скринігових програм. Але навіть скринінг на рак щитовидної залози стане фатальним для “підозрілих вузлів” зважаючи на надлишкову хірургічну агресію.

#Третинна_профілактика в досягненні «краще менше HbA1C» при ЦД вже показала зниження якості життя та збільшення смертності пацієнтів», – пише у Фейсук-групі ICPC-2 UKRAINE лікар ЗПСМ Вадим Вус, посилаючись на публікації British Journal of General Practice.

Тому можна говорити, що відносини в сімейній медицині важливіше за протокол. Четвертинна профілактика в практиці сімейного лікаря – це захист пацієнта від гіпердіагностики та гіперлікування. Безперервний нагляд на первинці вберігає пацієнта від надлишкових медичних втручань.

Відповідальність пацієнта за своє здоров’я, а не перекладання усіх турбот на медиків – важлива умова для того, щоб зростали якість та тривалість життя українців. Допомогти пацієнтам в цьому здатні лікарі первинної ланки (перш за все, ЗПСМ), будуючи з ними довготривалі стосунки, залучаючи пацієнтів до прийняття рішень стосовно свого здоров’я і стимулюючи розширення їх власних можливостей.

Вам також буде цікаво: Основні принципи медичної етики

Хочу стати
Агентом Здоров`я!
я з вами!
Щоб допомогти проекту фінансово:

Найменування отримувача: ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ “ПЛАТФОРМА ЗДОРОВ`Я”

Номер рахунку: 26007056225147

Код: 41927308

Банк отримувача: СТОЛИЧНА ФIЛIЯ ПАТ КБ"ПРИВАТБАНК" КИЇВ

Код Банку (МФО): 380269

Призначення платежу:Благодійна допомога на здійснення статутної діяльності. Без ПДВ.