Емоційне вигорання у медиків. Профілактика

21.09.2018 0

“Існують фундаментальні механізми керувати позитивним балансом Ваших енергетичних рахунків та запобігти емоційному вигоранню”, – стверджує доктор Драммонд.

  • Знизити рівень стресу та спустошення, яке він спричинює.
  • Покращити здатність поповнювати енергетичні рахунки.

“Але є два фактори, – попереджає він, – які можуть завадити Вам запобігти емоційному виснаженню”:

  • Пастка усвідомлення: Це ситуація, коли Ви вивчили щось нове, усвідомили це, але так і не застосували на практиці. Через довге навчання лікарі мають звичку вчитися, аж поки не будуть впевнені, що готові відповідати на численні питання, як це було перед іспитами. Через це, отримавши нові знання, медики не завжди починають діяти у новий спосіб. Не дозволяйте цьому трапитись з Вами. Коли Ви прочитаєте мої статті (мається на увазі серія статей з цього питання – авт.), то просто візьміть дію, яка має для Вас значення та виконайте її. Єдиний шлях зрозуміти, що це працює для Вас – це спробувати та оцінити результати. Очікувати результати від самого лише розуміння – це божевілля.
  • Ейнштейнівське визначення божевілля: Знову й знову робити одну й ту саму річ та очікувати різних результатів. Звільніть себе від стану трудоголіка. Коли Ви усвідомлюєте своє вигорання та подвоюєте зусилля аби владнати все в клініці або офісі, Ваш стан трудоголика ув’язнює Вас в цьому Ейнштейнівському божевіллі. Ще раз, єдиний шанс, отримати інші результати, це вжити інших заходів – відмінних від тих, що Ви робите прямо зараз. Не обов’язково робити більше дій, просто урізноманітнюйте їх.

Що робити

Сайт Psychiatric Times пропонує 6 стратегій профілактики емоційного вигорання.

Аналізуйте. Спробуйте проаналізувати свій типовий тижневий графік та мінімізувати або виключити повністю не важливі завдання. Пріоритезуйте ті завдання, що залишились. Вчасне усвідомлення процесу вигорання та ризиків, що є його причиною – це перші  кроки для мобілізації внутрішніх та зовнішніх ресурсів. Часто люди заперечують власне вигорання і намагаються впоратись з навантаженням, працюючи важче та довше і потрапляють в замкнуте коло.

Оцінюйте. Робіть регулярну оцінку та переоцінку своїх цілей, навичок та робочих преференцій.

Відпочивайте. Це здається банальним, але сон є дуже важливим. Також, знайдіть місце для фізичних вправ у Вашому розкладі. Харчуйтесь правильно та не нехтуйте власними потребами.

Робіть перерви. Кожен день знаходьте трохи часу на такі приємності як хоббі, йога або медитація.

Отримуйте підтримку. Організуйте як професійну, так і особисту систему підтримки. Проводьте час з сім’єю, консультуйтесь з приводу важких пацієнтів, час від часу зустрічайтесь з керівництвом аби обговорити стиль керування та інші фактори, які не дозволяють отримувати задоволення від роботи.

Вкладайте у відпустку. Культивуйте здатність розмірковувати., робити паузу аби задовольнити власні потреби. Знаходьте час переоцінювати цілі та очікування. Виснаження часто легше лікувати, аніж відчуття деперсоналізації та власної неефективності. Якщо слідкувати цим стратегіями – це допоможе запобігти вигоранню та впоратись з ним. Дуже часто найпростіші речі допомагають людині впоратись з емоційною кризою.

Аби пояснити, як Ваша кар’єра може зруйнувати Ваше життя, доктор Дреммонд в третій частині свого циклу статей пропонує порівняти лікарську практику з… горилою.

“Уявіть собі, – пише він, – що Ви живете з альфа-самцем горили вагою під 300 кілограмів в одному будинку. Це дика тварина, не циркова. Вона не знає жодної команди. Яку частину будинку вона займе і скільки залишить для Вашої родини? Ви будете моститись на клаптику кожної кімнати і горила буде трощити все на своєму шляху. Горила – це Ваша кар’єра. Будинок – Ваше життя. Без чітких меж та вміння знаходити баланс Ваша кар’єра захопить Ваше життя, а Вам залишить жалюгідні шматочки і перетворить все на хаос в найбільш неочікуваний момент” – “Але горилу,– продовжує доктор, – можна придомашніти. Зробити це для себе та своєї родини – Ваш обов’язок”

“Після лікарні я позбулася зайвої посади районного педіатра, заборонила ставити мені багато чергувань, поїхала на 1,5 міс. стажуватись в іншу країну по гранту, – продовжує розповідати свою історію Ярина Грицак. – “Коли повернулася, почувалася казково. Навчилася казати “ні” керівникам. А згодом зовсім змінила роботу. Коли я почала працювати в приватній клініці, виявилось, що вони мають свого психолога і я можу з нею спілкуватися в скайп-форматі. Вона мені дуже допомогла. Жодних технік не застосовувала, просто вислухала.”

Система має значення

Хоча тайм-менеджемент та вміння знаходити баланс між роботою та особистим життям дійсно мають значення, не можна нехтувати змінами в системі.

Згідно з The Scientific American, проблему в США намагаються вирішити за допомогою спеціальних програм, курсів йоги, медитації та тренінгів самосвідомості. Але в результаті, без ключових змін в системі, без руйнації звичного ідеалу лікаря в суспільстві, ці ініціативи лише стають додатковими галочками в і без того навантаженому графіку лікарів.

Забагато бюрократії, перепрацювання, відчуття, що ти ніби білка в колесі, надлишкова комп’ютеризація практики – ось основні причини вигорання за думкою 14 000 лікарів, які брали участь в соціальному опитуванні від Medscape Lifestyle Report 2017 

Американська Медична Асоціація (AMA) пропонує низку системних підходів, які мають на меті зменшити ризик емоційного вигорання. Серед цих підходів: впровадження та підтримка командної роботи, забезпечення спільного клінічного рахунку для покриття життєвих негараздів, гнучкий графік роботи, зменшення канцелярської роботи тощо.

“Після декретної відпустки я змогла трохи проаналізувати свій стан. Я зрозуміла, що це було вигорання. Чесно кажучи, думала, в медицині більше працювати не зможу. Але допомогла мені психотерапія. Тепер я дуже обережно ставлюся до свого стану і знову люблю свою роботу, хоча працюю вже амбулаторно. Якби мені хтось тоді сказав, що треба обережно ставитись до таких виснажливих умов роботи, які я зазнала, було б дуже добре. Тому треба про це говорити”. Олена Луцька, інфекціоніст.

 

Хочу стати
Агентом Здоров`я!
я з вами!
Щоб допомогти проекту фінансово:

Найменування отримувача: ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ “ПЛАТФОРМА ЗДОРОВ`Я”

Номер рахунку: 26007056225147

Код: 41927308

Банк отримувача: СТОЛИЧНА ФIЛIЯ ПАТ КБ"ПРИВАТБАНК" КИЇВ

Код Банку (МФО): 380269

Призначення платежу:Благодійна допомога на здійснення статутної діяльності. Без ПДВ.