Відкритий лист Володимиру Зеленському: майбутнє охорони здоров’я України

11.04.2019 0

Сьогодні ГО «Платформа здоров’я» направила відкритий лист кандидату на посаду президента України Володимиру Зеленському з проханням надати публічне роз’яснення окремих положень передвиборної програми, а саме в частині майбутнього охорони здоров’я України в разі його обрання на посаду.

На наше переконання, важливо, щоб президент України був прихильником запровадження стратегій, що сприятимуть якісному розвитку системи охорони здоров’я та покращенню як громадського так і індивідуального здоров’я громадян.

Як відомо, Володимир Зеленський публічно підтримав політику в.о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун та реформу системи охорони здоров’я, яку впроваджує команда під її керівництвом. Водночас, положення та прогалини у його програмі щодо майбутнього системи охорони здоров’я викликають питання, на які суспільство повинне почути відповіді.

Ми сформулювали 5 питань, відповіді на які важливі для мільйонів українців, що будуть робити свій вибір 21 квітня, зокрема, для десятків тисяч медичних фахівців, яких вже об’єднала ГО «Платформа здоров’я». Тому ми закликали Володимира Зеленського відповісти на поставлені питання особисто, запросивши на зустріч представників громадянського суспільства. Зі свого боку, ми висловили готовність надати підтримку в організації та проведенні зустрічі такого формату.

Кандидату на посаду президента України
Зеленському В.О.

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Шановний Володимире Олександровичу!

Громадська організація «Платформа здоров’я» звертається до Вас напередодні другого туру виборів президента України з проханням надати публічне роз’яснення окремих положень Вашої програми, а саме в частині майбутнього охорони здоров’я України в разі Вашого обрання на посаду.

ГО «Платформа здоров’я» народилася разом зі змінами в українській медицині, підтримала ці зміни та стала вільним майданчиком соціально активних людей, об’єднаних ідеєю формування цінності здоров’я кожної людини. Основною нашою метою є забезпечення умов у державі, яка гарантує своєму громадянину право на здоров’я.

Здоров’я є основою якості життя громадян та розвитку держави. Тому, на наше переконання, важливо, щоб президент України був прихильником запровадження стратегій, що сприятимуть якісному розвитку системи охорони здоров’я та покращенню як громадського, так і індивідуального здоров’я громадян.

З вашої публічної комунікації відомо, що Ви підтримали політику чинної в.о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун та реформу системи охорони здоров’я, яку впроваджує команда під її керівництвом. Водночас, положення та прогалини у Вашій програмі щодо майбутнього системи охорони здоров’я викликають питання, на які суспільство повинне почути відповіді.

Перш за все, у Вашій передвиборній програмі відсутня будь-яка згадка про реформу системи охорони здоров’я. Водночас, найважливішим кроком в охороні здоров’я Ви визначаєте «перехід до страхової медицини» і зазначаєте, що «базовий рівень страхування для малозабезпечених верств населення – за рахунок держави». Проте, поняття «страхової медицини» у широкому розумінні, визначає страховика в особі держави (зараз таку функцію виконує Національна служба здоров’я України), так і в особі установ і організацій приватної форми власності. В обох випадках фонди акумулюються за рахунок громадян у вигляді їх обов’язкових (податків) або добровільних внесків. Відповідно до діючої моделі фінансування охорони здоров’я, усі громадяни України, а не тільки соціально незахищені групи населення, забезпечуються медичними послугами за рахунок обов’язкових внесків.

Відповідно, виникає питання №1. Яке Ваше бачення «страхової медицини: воно засноване на розвитку існуючої моделі державного страхування, чи передбачає перехід на систему приватного страхування здоров’я громадян? Також, чи означає це твердження, що державні гарантії медичного обслуговування стосуватимуться лише соціально-незахищених груп населення?

Окрім цього, в Вашій програмі зазначено, що «Ліки, які пройшли реєстрацію в країнах ЄС та США, в Україні не будуть отримувати додаткових дозволів». Проте, відповідно прийнятих Верховною Радою України змін до ст. 9 ЗУ «Про лікарські засоби» (від 31.05.2016 №1396-VIII) та Постанови Кабінету міністрів України від 08.08.2016 №558 реєстрація лікарських засобів, що вже зареєстровані у США, ЄС та інших країнах заходу проходять реєстрацію в Україні за спрощеною швидкою процедурою.

Відповідно, виникає питання №2. Чим зумовлено та мотивовано скасування реєстрації лікарських засобів, що вже зареєстровані в країнах ЄС та в США, враховуючи існуючу модель реєстрації, що передбачає мінімальне втручання держави у процес реєстрації таких засобів?

Також, у своїй програмі, Ви вказуєте на необхідність «введення обов’язкового безкоштовного щорічного медичного огляду». Відповідно до реформованої моделі надання медичних послуг, громадяни України отримують безперервну первинну медичну допомогу, що дозволяє їм звертатися до надавача медичних послуг у будь-який час. Водночас, працівники деяких професій зобов’язані проходити медичний огляд з визначеною законодавством регулярністю.

Відповідно, виникає питання №3. Що Ви маєте на увазі під обов’язковим медичним оглядом: чи це обов’язок для всіх громадян України, що передбачатиме санкцію за невиконання, чи це обов’язок держави забезпечувати лише один медичний огляд на рік?

Більше того, у Вашій програмі вказано, що «лікарні і школи отримають сучасне обладнання, оновлять свою інфраструктуру». Державою, в рамках реформи охорони здоров’я вже вжиті певні заходи щодо розвитку медичної інфраструктури. Зокрема, такі передбачені ЗУ «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості» №2206-VIII від 14.11.2017, як ініціативи чинного президента.

Відповідно, виникає питання №4. Чи будете Ви, у випадку обрання президентом України та в межах своїх повноважень, забезпечувати виконання діючих державних програм з розвитку медичної інфраструктури?

Окрім цього, Ваша програма вказує на важливість приділення великої уваги профілактичній медицині. Одним з найдієвіших науково-підтверджених методів профілактики інфекційних захворювань є вакцинація. Водночас з цим, в Україні спостерігається вкрай низький рівень охоплення щепленнями, що вже призвело до спалахів вакцино-керованих інфекційних хвороб.

Відповідно, виникає питання №5. Яка Ваша позиція щодо вакцинації, і чи готові Ви популяризувати вакцинацію у випадку обрання президентом України та в межах своїх повноважень?

Відповіді на вищевказані питання важливі для мільйонів українців, які будуть робити свій вибір 21 квітня, та для десятків тисяч медичних фахівців, яких вже об’єднала ГО «Платформа здоров’я». Тому закликаємо Вас відповісти на поставлені питання особисто, запросивши на зустріч представників громадянського суспільства. Зі свого боку, ми готові надати підтримку в організації та проведенні зустрічі такого формату. У своїй діяльності ми комунікуємо більш ніж з 30 організаціями, активістами та експертами, що працюють у сферах, дотичних до впровадження медичної реформи.

Надати відповідь на цей лист та узгодити усі деталі такої зустрічі Ви можете, написавши нам на адресу: info@health-platform.org.ua.

З повагою,
Голова правління
ГО «Платформа здоров’я» Тимофій Бадіков

Цей лист не є агітацією за чи проти жодного кандидата на посаду президента України

Хочу стати
Агентом Здоров`я!
я з вами!
Щоб допомогти проекту фінансово:

Найменування отримувача: ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ “ПЛАТФОРМА ЗДОРОВ`Я”

Номер рахунку: 26007056225147

Код: 41927308

Банк отримувача: СТОЛИЧНА ФIЛIЯ ПАТ КБ"ПРИВАТБАНК" КИЇВ

Код Банку (МФО): 380269

Призначення платежу:Благодійна допомога на здійснення статутної діяльності. Без ПДВ.