Напрямок “Безпека громадського здоров’я” – це нова система охорони здоров’я, яка базуватиметься на профілактиці та попереджені захворювань та умовах, що дозволяють досягти здоров’я як окремої людини, так і суспільства.
Мета напрямку «Безпека громадського здоров’я» – формування здорової громадської та державної політики по створенню безпечного та благополучного середовища, яке підтримує, сприяє та дозволяє людям вести здорове життя.
Основні завдання напрямку «Безпека громадського здоров’я»:
- Підвищення рівня обізнаності та грамотності населення та медпрацівників в сферах особистого та громадського здоров’я. Включає розробку просвітницьких матеріалів на тематику взаємозв’язку особистого та громадського здоров’я, проведення просвітницької роботи в рамках лекторіїв, семінарів та в координації з іншими напрямками.
- Удосконалення системи профілактики, моніторингу та ранньої діагностики захворювань. Включає залучення ресурсів експертизи для співробітництва з органами державної влади та місцевого самоврядування; проведення семінарів з медпрацівниками з метою роз’яснення фокусу роботи саме на попередженні захворювань; організацію роботи мобільних лабораторій ранньої діагностики.
Поняття «громадське здоров’я» не обмежується медичною допомогою та пропагандою здорового способу життя. Тому питанням здоров’я людини та суспільства мають опікуватися не лише лікарі чи профільне міністерство. Вчені, медики, соціальні працівники та інші представники інститутів громадського здоров’я збирають та аналізують дані, проводять дослідження для визначення причин, які найбільше шкодять здоров’ю населення. Ця інформація стає основою для впровадження політики обмеження куріння в громадських місцях, підвищення акцизних податків на алкогольні вироби, впровадження стандартів автомобільного палива, якості харчових продуктів та багатьох інших аспектів людського життя. Тобто, до процесу долучаються законотворці, юристи, громадські організації, фахівці з економічного розвитку та низка інших спеціалістів.
Необхідні організовані зусилля громадськості та держави, направлені на покращення здоров’я та побудовані на комплексному розумінні того, як спосіб, умови життя та інші фактори, що визначають стан здоров’я. Саме завдяки цим зусиллям можна досягти безпеки громадського здоров’я.
Безпека громадського здоров’я забезпечується чотирма складовими:
- освіта заради здоров’я (забезпечення здібностей людей зробити правильний вибір, постійно підсилювати контроль за власним здоров’ям, вчитися умінням та навичкам, спрямовувати зусилля на власне благополуччя, та створення здорового середовища);
- зміна особистої поведінки;
- законодавство і політика заради здоров’я;
«Платформа здоров’я» сприяє розвитку потенціалу і спроможності громад для формувати високий рівень громадського здоров’я в державі.
Реалізуючи даний напрямок, «Платформа здоров’я» концентрує свої зусилля на:
1) формуванні моделі здорового суспільства, яка включає:
- перехід від лікування до профілактики та здоровому способу життя;
- створення сприятливого середовища для здоров’я;
- перехід від патерналізму до відповідальності за своє здоров’я, життя та його тривалість;
- народження філософії турботи кожного громадянина про громадське здоров’я;
- вихід здоров’я за межі медицини та ін.
2) сприянні змін з метою забезпечення безпеки громадського здоров’я:
- освіти заради здоров’я;
- розвитку особистості заради здоров’я;
- розвитку законодавства та політики заради здоров’я;
- розвитку потенціалу і спроможності громад заради здоров’я.